Jun. 14.

Hőszigetelés blog

Üdvözlünk a Hőszigetelés Blogban!

 

Ha csak tervezed házad hőszigetelését, és még nem tudod melyik hőszigetelő rendszer lenne a legjobb választás számodra, vagy a kivitelezéssel kapcsolatban lenne kérdésed, jó helyen jársz.
Gyere és csatlakozz hozzánk!

 

Ha szeretnél hozzászólni a bejegyzésekhez, vagy csak kérdezni szeretnél, akkor tölts ki az adott bejegyzés alján lévő adatokat, és már küldheted is hozzászólásod.

 

Kellemes és hasznos időtöltést kíván a Hőszigetelés Blog csapata!
Tagscherer Kft.

János hozzászólása
2019-08-26 17:02:36

Tisztelt Szakértő! Szeretném a véleményét kérni,hogy a terméskő lábazatot milyen anyaggal lehet sima felületüvé tenni? Milyen technológiát javasol?

Nagy István hozzászólása
2019-08-26 11:45:51

Tisztelt Szakértő,

Olyan kérdésem lenne,hogy a 15CM EPS nem húzhatja magával a szellőztető rendszer kialakítását az épülő családi házunknál? Biztosan előnyösebb +5cm EPS, nem zárom le annyira a falakat,hogy  gondot okozhat a hőcserélős szellőztető hiánya?

porotherm 30 N+F téglával épült házról van szó

Köszönettel
István

Gubola Ádám hozzászólása
2019-08-16 19:20:54

Tisztelt Cim!

Egy 1972-ben, szilikátból épült kockaház szigeteléséhez kérnék tanácsot. A szilikát valószínűleg a Mátra környékén készülhetett, vastagsága pedig 37 centiméter fölött van, de pontosan nem tudom hogy mennyi ( vakolat függvényében 42-45 cm a teljes falazat).

A ház lábazata magas (1.5 -2) meter, a ház fele alatt pince van. A lábazaton lévő beton burkolat 2 centiméterrel kintebb áll a fal síkjából.

Sajnos területi probléma miatt összesen 10 centiméter szigetelést tudunk alkalmazni, így a lábazatra 8, a homlokzatra 12 centis EPS lapokra gondoltunk.

Az interneten és a fórumon is csak 30 centis szilikát falakról találtam hozzászólást, így a miénkkel kapcsolatban tanácstalanok vagyunk. Elég a normál hőszigetehő lap vagy grafitos, esetleg reflex használata lenne jobb számunkra?

Mi a vélemenye, elegendő ez a szigetelés a mai igényekhez, illetve léphet e fel valamilyen páratechnikai probléma, vagy más gond a szigeteléssel kapcsolatban?

Az még fontos információ lehet, hogy a házban a teljes területen padlófűtés lesz kialakítva.

Válaszát előre is köszönjük.

Kovács Eszter hozzászólása
2019-08-02 18:33:36

Kedves Szakértő!

Épülő családi házunk kapcsán kérnék tanácsot. 30as NF téglát tervezünk 18 cm EPS szigeteléssel. Az U értéket 0,15-0,17 között szeretnénk tudni. Az építészünk szerint nem kell ilyen vastag szigetelés, mert akkor a ház nem lélegzikés az előírás amúgy is csak 0,24. Kérdésem, hogyha K típusú téglát választunk, akkor kevesebb szigetelés kell? A szigetelés mérete valóban okozhatja a fent említett problémát? Kérdésem még, hogy mivel lesz egy tűzfalunk és arra nem éghető szigetelés kell, ezért oda kőzet vagy üveggyapot szigetelést tervezünk. Ebből mekkora kell, hogy megfeleljen a 18cm EPS-nek? Egyáltalán okoz gondot a vegyes anyagú szigetelés? ( anyagi megfontolásból nem tervezzük az egészet kőzetgyapotból, bár tudom, hogy az természetes, lélegző anyag) Válaszukat köszönöm!

Üdvözlettel, Eszter

Tóth Csaba hozzászólása
2019-03-20 18:07:37

Tisztelt Szakértő!

1990- ben az egri téglagyárban gyártott 38 x 14 x 14 cm-es téglának (ha jól emlékszem HB 38) mekkora az U értéke? Sajnos  a szigetelési kalkulátorban nem találom ezt a téglát. Mi ennek a téglának a pontos megnevezése?

A födémkoszorú külső része, élére állított kisméretű téglákból lett kialakítva és úgy kiöntve betonnal. A födém betongerendák betonkefnikkel. Ezt a hőhidat meg lehetne szüntetni úgy, hogy csak a koszorú homlokzatii síkját  (kb 20 cm magasságban) szigetelném  le alul és felül kb 10-10 cm túlnyúlással? Milyen vastag szigetelőanyagot javasolna ehhez?

Válaszát előre is köszönöm!

Beluci hozzászólása
2018-02-07 21:20:46

szeretném az ujonan épitet  házamat hö szigetelni

10 cm hungarocellel a kérdésem az lenne hogyha fell ragaszák a hungarocellt be tipnizik és alapozot huznak rá! Akor marathat igy pár évig szin vagy nemesvakolat nélkül? Árt neki a nap vagy az esö?

És ha hagyhatom akor hány évig ha ezt lehet tudni?

Beluci köszönöm

Kedves Beluci,

pontos gyártói előírás nincs arra, hogy mennyi ideig hagyható a ragasztó szabadon, mert ezt nem végső felületvédelemre tervezték. De ha lealapozzák a felületet, akkor 1 évig biztos maradhat a szigetelés vakolat nélkül, nagyon sokan csinálták már így, eddig tapasztalatok alapján nem volt repedés, sérülés.

Fábián Gyöngyi hozzászólása
2017-10-15 17:11:39

Tisztelt Cím! 60-sa években épült "kockaházunkat" szigeteltetnék. A ház külső falán 2 cm-es dekorációs vakolatkülönbség van. Az aljat 50-70 cm-es terméskő. A kérdésem, hogy a vakolat közötti különbség megszűnjön csak 8-10-cm-es szigetelés kerülhet a házra, mert a tető résznél sem bír el szélesebb szigetelést. Elégséges ez egy régi házra. Tégla típusát nem tudom, hisz mi 10 éve vettük. Várom tisztelettel válaszát: Fábián Gyöngyi

Kedves Gyöngyi,

ha szeretnék kiküszöbölni ezt a 2 centiméter különbséget a homlokzaton, akkor természetesen használhat 8 és 10 cm EPS lapokat vegyesen, nem lesz ebből probléma.
Régi téglákra jobb lenne min. 14 vastagságú polisztirol lapot használni, de amennyiben ez nem oldható meg, akkor is rengeteget fog javítani hőszigetelésen már a 10 cm is.
Esetleg érdemes a Grafit REFLEX lapot választani 10 cm vastagságban, mert ennek 22%-kal jobb a hőszigetelése, mint a hagyományos fehér polisztirolnak, tehát olyan mintha 12 cm-t tennének fel.

dr. Tóth György hozzászólása
2017-06-15 08:03:03

A minap ajánlatot kaptam Kone Therm grafitos EPS 80 szigetelesere. Sajnos nem találok erre a típusra műszaki adatokat az interneten. Ismerik esetleg ezt a gyartmanyt? Megköszönném ha megadnak a forrást ahol utananezhetnék.

Tisztelt dr. Tóth György,

még mi sem hallottunk erről a gyártóról, és nem is találtunk róla semmilyen adatot az interneten. Személyes véleményem szerint én nem bíznék ilyen gyártóban, akinek még a termékadatlapját, és a teljesítmény-nyilatkozatát sem lehet letölteni, pedig ezekre szükség van egy építkezés folyamán. 

Gnädig Péter hozzászólása
2017-04-19 09:25:06

T. Szakértő!

Az érdekelne, hogy nagyobb, vízszintes betonfelület (150 cm-nyire kinyúló épületrész, felette lakószoba) 12 cm-es EPS hőszigetelése igényel-e más eljárást, mint a függőleges téglafalaké. (A párazárásra, dübelezésre, ragasztóra gondolok.)     Péter

Szilard hozzászólása
2017-03-13 20:19:37

Kedves Szakértő,

Eppen epites alatt levo hazamat szeretnem szigetleni. A tervek szerint Leier vagy Porotherm 30 NF-re 15 cm-es EPS szigeteles kerul. A kerdes az hogy grafitos vagy sima legyen? Elvileg a grafitos 20%al jobb, de a szerkezet (tegla+szigeteles) nem lesz 20%-al tobb.

Hoszigeteles kalkulator szerint ez EPS-nel 0.17 W/m2K grafitos EPS-nel 0.15 W/m2K. Meg fontosnak tartanam megemliteni hogy a hazat megujulo eroforras (talajszondas hoszivattyu) fogja futeni. Erdemes a dragabb grafitos EPS-t vennem?

 

Udv,

Szilard

Deme György hozzászólása
2017-02-20 11:34:47

Ha egy nem túl jól szigetelt könnyűszerkezetes házat 15 cm vastag kőzetgyapot szigeteléssel egészítünk ki aminek az értéke a gyártó szerint 0.039 w/mK akkor mekkora lesz kb. a falak hőszigetelési értéke? Jelenleg a falak kívülről befelé nemesvakolat osb lap 15 cm tervolin és gipszkarton. Azért érdekelne a szakértő válasz mert sokszor olyan értéket adnak meg végeredménynek, ami az utólag felszerelt szigetelés értékét sem éri el. Válaszát előre is köszönöm.

SCsaba hozzászólása
2017-02-19 12:29:28

Üdvözlöm!

Építés alatt lévő családi házunk kapcsán keveredtem ellentmondásba a kivitelezővel. A kérdés, hogy a Porotherm 30 NF téglára kell-e vakolat az EPS homlokzati szigetelés alá avagy nem. Mérnök barátom szerint a modern téglák csak záróvakolattal képesek hozni a hőszigetelési elvárásokat.

Válaszukat előre is köszönöm, Csaba

Szilágyi László hozzászólása
2017-02-15 08:21:35

Kedves Szakértő,

kérdésem a következő:porotherm 30 tégla +15cm dryvit szigetelés kiváltható-e porotherm 30k tégla+10cm dryvit szigeteléssel? Beépíthetőségi korlát miatt a 15cm szigetelés már nem rakható fel a házra. Ha nem váltható ki, milyen megoldást javasolna?

Köszönettel, Szilágyi László

Kedves László,

A K-s téglákra, annak vastagságától függetlenül minimum 12 cm vastag Austrotherm AT-H80-t ajánlunk, vagy kiváltható 10 cm vastag Grafit Reflex hőszigetelő lappal. (Austrotherm által használt Winwatt hőtechnikai számító program ez esetben adja az alábbi jelentést: A szerkezet a szabvány szerint páradiffúziós szempontból MEGFELELŐ.)

Bíró Ákos hozzászólása
2017-02-13 16:56:56

Tisztelt Cím!

Nyáron kezdenénk el 100m2 nettó házunk felépítését, viszont a falszerkezet körül nagyon eltérő véleményeket hallok kivitelezőktől, építészektől és ismerősöktől is.

A dilemma a következő válasszak 30cm-es Porotherm NF téglát vastag 15-16cm-es szigeteléssel vagy válasszak 38 cm-es Porotherm Klíma Profi téglát 8-10 cm-es szigeteléssel.

Valaki azt mondja 30-cmes téglából manapság már csak garázst építenek, más azt mondja, hogy a tégla csak teherhordó, és annak tökéletesen megfelel a 30-as, inkább legyen vastagabb a szigetelés.

Önök mit tanácsolnak?

Válaszukat köszönöm előre is.

Üdvözlettel:

Bíró Ákos

Ésik László hozzászólása
2017-01-12 11:31:14

Tisztelt Szakértő!

Mennyi lesz az U értéke annak a rétegrendnek, melyet 38 cm-es klíma tégla és 10 cm kőzetgyapot alkot?

Tisztelettel: Ésik László

Kedves László,

amennyiben a Porotherm 38 K téglát 10 cm kőzetgyapot hőszigetelő rendszerrel látják el, akkor a falazat U értéke kb. 0,15-0,14 körül lesz, attól függően, hogy melyik kőzetgyapot márkát választják. 
(Ennél vékonyabb szigetelést a K téglára nem javasolnék, az esetleges páratechnikai problémák elkerülése érdekében.)

Üdvözlettel: Tagscherer Mónika

Bognár Dezső hozzászólása
2017-01-11 18:13:42

Kedves Mónika!

Nagyon köszönöm a gyors választ. A tavasszal mindenképpen szigetelni fogom a házat, elkezdem az iránymutatása alapján az anyagbeszerzést.

Tisztelettel: Bognár Dezső

Tagscherer Mónika hozzászólása
2017-01-10 15:25:22

Tisztelt Bognár Dezső,

Gázbeton/gázszilikátra nyugodtan lehet szigetelni, a gáz nem azt jelenti, hogy abból kijön, mint a felrázott kólásüvegből, hanem hogy gázzal habosították a cementlét, és így hoztak létre könnyű falazóelemet.  Egyszóval semmi akadálya a hőszigetelésnek.

Az Austrotherm szakemberei is javasolják a polisztirol hőszigetelést erre a falazatra, csak vékonyan nem szabad szigetelni páratechnikai okokból, de mivel ma már a gázbetonra is ráfér egy vastag hőszigetelés, nincs különösebb probléma. Az új szabvány szerinti minimum 12 cm (Grafit® Reflexből 10cm), vagy a javasolt 20 cm az AT-H80-as lap (Grafit® Reflex 15 cm) esetén semmilyen páratechnikai probléma nem fog fellépni.

Ahol laza a kőpor ott minden esetben le kell verni, és visszavakolni. Hagyományos technológiával hőszigetelhető a homlokzat, csak jóval hosszabb dübelt érdemes használni, hogy ne a tégla szélében fogjon, hanem a belsejében.

Bognár Dezső hozzászólása
2017-01-08 11:23:54

Tisztelt Szakértő!

A tavasszal szeretném kivitelezni a családi házunk utólagos hőszigetelését. A falazat 30cm-es szilikát, (Kazincbarcikán készült 1982-ben). Erre a falszerkezetre lehet-e utólagos szigetelést tenni-mert hallottam olyan véleményt is hogy le fogja dobni a gázosodás miatt? Ha igen milyen vastagságú és minőségű szigetelés a megfelelő? Milyen technológiával? Külső részén sok helyen leválik, levált a kőpor. Belső részen itt-ott penészfoltok vannak. A beütő dűbel ebben a falazatban megfelelően tartja a szigetelést?

Köszönettel

 

Horváth Attila hozzászólása
2016-11-23 12:04:28

Kedves Mónika!

Nemrég vásároltunk egy családi házat, ami sajnos semmilyen ponton nem egyezik az energetikai tanúsítvánnyal. Utánnajártam (sajnos már későn) az eredeti rétegrendnek ami szerint Thermoton falazóblokkot tartalmaz 10cm habarcsal összeszségében 34cm vastagságot mértem nemes vakolattal. Az lenne a kérdésem mekkora és milyen anyagból javasolja az utólagos szigetelést. Köszönettel Horváth Attila

Kedves Attila,

hát először is sajnálattal hallom, hogy ilyet meg lehet még csinálni. Viszont a Thermoton tégla legalább egy tömör kerámia tégla, biztos jó lesz a hőtartaléka, és bármilyen szigetelő anyaggal hőszigetelhető (hagyományos EPS/grafit REFLEX eps, vagy kőzetgyapottal is). Viszont két félét is gyártottak belőle, de ha 12 cm polisztirol hőszigetelő rendszert vagy kőzetgyapot rendszert használ a szigeteléshez, akkor mindenképp eléri a 2019-ben  előírt értéket: 0,24 W/m2K. 

Grafit REFLEX hőszigetelő rendszerrel már 10 cm vastagságban is elérhető.


Tagscherer Mónika hozzászólása
2016-11-18 16:06:42

Kedves András,

porotherm 30 N+F téglára 14 cm vagy 15 cm vastag EPS szigetelést ajánlanék, így már a 0,19 W/m2K javasolt értéket is eléri a falazat.

dudics andras hozzászólása
2016-11-13 08:15:36

Jó napot!
épülő családi házunk tervében homlokzati szigetelésre 10 cm eps -t irnak. Belső falfelület száraz vakolással fog történni! a fal 30 cm n+f porotherm tégla.
Kérdezném, h ön szerint elegendő e igy a 10 cm homlokzati szigetelés? Válaszát előre is köszönöm!

Tagscherer Mónika hozzászólása
2016-11-07 06:13:37

Kedves István,

a terveken szereplő 15 cm-es EPS rendszer kifejezés a polisztirol vastagságára utal, a ragasztó és vakolat ehhez még hozzájön.

Istvan hozzászólása
2016-11-04 18:59:20

Kedves Szakértő!

Egy értelmezésbeli segítséget szeretnék kérni Öntől. Ha egy lakás tervein a rétegrendben 15cm EPS hőszigetelő rendszer olvasható, az pontosan mit takar. Azt, hogy az EPS vastagsága 15 cm amihez hosszá jön a ragasztó, háló, glettanyag, és festék vastagsága, vagy azt jelenti, hogy a rendszer teljes vastagsága 15 cm amiből az EPS kb. 12 cm lehet.

Köszönöm válaszát,
István

Kedves István,
a tervekben szereplő vastagság magára a polisztirol vagtagságára utal. "Hagyományos fehér" színű polisztirolból: http://hoszigetelo-rendszer.com/hoszigetelo-rendszer-polisztirol-lappal

 

 

Tagscherer Mónika hozzászólása
2016-05-09 11:17:56

Kedves Lajos,

ennek a falazatnak nincs meg nekem a hőátbocsátási tényezője, így sajnos nem tudom megmondani, hogy milyen vastagságú hőszigeteléssel érheti el a 0,24 W/m2K értéket.

De mivel a meglévő tetőszerkezethez szeretnék igazítani a vastagságot, így gondolom 6, 8 cm-es hőszigetelő rendszernél vastagabb nem fog elférni, viszont ez a vastagságot biztos igényli ez a falazóanyag. Grafit REFLEX hőszigetelő lappal még jobb érték érhető el.

Szajkó Lajos hozzászólása
2016-05-06 17:40:52

Tisztelt Szakértő!

A 1988-ban építkeztünk egy "betonyp" (ha jól emlékszem a nevére) falazóblokkal, mely lyukacsos beton falazóblokk. Abban az időben korszerű volt. A 30 cm-es falazóblokk kívülről kb. 5-6 cm-es tömör beton, majd 6-8 cm-es hungarocell következik, a többi lyukacsos beton. Ennek mennyi a hőátvezetési tényezője? Milyen szigetelőanyagot, milyen vastagságban kellene a falakra felrakni, hogy a 0,24-es hőátbocsátási tényezőt elérjem? Elsősorban grafitos polisztirol lapra gondoltam, hogy minél vékonyabb is elegendő legyen és esztétikailag a meglévő tetőhöz igazodjon.

Válaszát köszönöm:

Lajos

Szűcs Judit hozzászólása
2016-05-04 07:31:13

Tisztelt Szakértő, egy 30m2-es faházat szeretnék belülről szigetelni, falakat, aljzatot, plafont. Palatetős a ház, alacsony hajlásszögű tetővel, a szerkezet betonbakokon áll.Télen is laknék a házban. A faházat az elemeiből újraépítjük. Az aljzatot megmagasítottuk, hogy beleférjen 20 cm szigetelés. Egyelőre a falakat felállították, úgyhogy most szeretnénk a szigetelés berakni, de még nem tudtuk eldönteni, hogy melyik anyagot használjuk. szeretnénk egészséget nem károsító anyagot, védelmet a rágcsálók és rovarok ellen, mivel erdőben áll a ház, némi hótartó képességet. Kérem, írja meg, hogy melyik anyagot javasolja, és ahhoz milyen fólia, valamint tartószerkezet szükséges. Eddig a palatető alá megvásároltuk a Creaton Trio páraáteresztő fóliát, amit az aljzatszigetelés alá is tervezünk berakni (alatta telibe deszkázás van). Gondoltunk a befújható cellulóz szigetelésre, de az a zsaluzás megépítésével együtt nagyon drágának tűnik.Várom tanácsát. Köszönöm előre is!

Tagscherer Mónika-Hőszigetelés Blog hozzászólása
2016-02-23 15:49:30

Kedves László,

  1. Padlásszigetelésnél, ha könnyűbetonnal szigetelnék, akkor mindenképp szükséges a technológiai fólia elhelyezése. Milyen vastagságban tervezték a betont, mert ha elfér, akkor inkább AT-N100 hőszigetelő lapot helyeznék a beton alá, melynek jóval magasabb a hőszigetelési értéke?
  2. Lábazatszigetelésnél én nem ajánlanám ezt a megoldást, mert a talaj irányából a grafitos lap fel tudja szívni a vizet, így nedvesedhet a falazat, ami igen nehezen javítható hibákat eredményezhet.

 

Domján László hozzászólása
2016-02-22 18:34:41

Tisztelt Szakértők!

Két dologban kérném a tanácsukat:

1. Padlás szigetelés: A padlás betontálcás födém+betonréteg, melyet könnyű betonnal szigetelnék. A kérdésem, hoigy kell e alá fólia vagy hővisszaverő szigetelés.

2. Lábazati szigetelés: Lábazati szigetelést lehet e úgy megoldani hogy 2-3cm-s xps szigetelő alá 5 cm-s garfitos szigetelést raknák.

Válaszukat előre is köszönöm!

Tisztelettel : Domján László

Tagscherer Mónika-Hőszigetelés Blog hozzászólása
2016-02-12 14:55:12

Kedves Sándor,

Porotherm 30 N+F téglát, ha 14 cm polisztirol vagy kőzetgyapottal hőszigetel, akkor 0,20-as értéket kap (Grafit REFLEX-ből 12 cm vastagság elegendő).

A 0,15 w/m2K értékhez pedig 20 cm az EPS-ből vagy kőzetgyapotból, grafit REFLEX-ből viszont elegendő 16 cm vastagság.

Kerámia falazatra mind a három hőszigetelő rendszer alkalmazható. Ha a polisztirolok mellett döntenének, akkor a Grafit REFLEX-et javasolnám, mert vékonyabb "falazat" hozható létre. 

Kőzetgyapot hőszigetelő rendszer előnyei a polisztirolos hőszigeteléssel szemben:

  • tűzgátló (1500 fokig tűzálló)
  • páraáteresztő
  • természetes anyag (olvasztott bazaltkő)

Valamint itt is olvashat még bővebben róla: hőszigetelő rendszerek összehasonlítása

Vagy nyugodtan hívjon minket telefonon és segítünk a választásban!

Csajbók Sándor hozzászólása
2016-02-11 15:37:28

Szép napot!

 

Érdeklődni szeretnék, hogy 30as Porotherm N+F téglához milyen és mekkora szigetelést ajánl a 0,15-0,20W/m2K eléréséhez.

Kőzetgyapot, polisztirol, és grafitos polisztirol is szóba jöhet.

Válaszát előre is köszönöm.

 

Üdvözlettel: Sándor

Tagscherer Mónika-Hőszigetelés Blog hozzászólása
2016-01-16 11:43:09

Kedves Csaba,

Köszönöm a pontos leírást. A vakolt 38-as Rába tégla hővezetési tényezője kb. 0,78 W/m2K, ahhoz hogy a 0,24-es értéket elérje a falazat szigetelőképessége 12 cm vastag polisztirol hőszigetelő rendszert (Austrotherm AT-H80) érdemes tenni a homlokzatra, a 0,2-es értékhez pedig minimum 14 cm-t.

Austrotherm Grafit Reflexel is hőszigetelhető ez a falazat, akkor vékonyabb lappal is elérhető a kívánt érték.

A lábazatra Austrotherm TOP P-t ajánlanék, mert ennek jobb a hőszigetelő képessége, és gondolom a terméskő lábazattól nem fog elférni ugyanolyan vastagság, mint a homlokzaton. A terméskő lábazat felületét lábazati alapvakolattal ki lehet egyenlíteni, és utána a lehetőségekhez képest a legvastagabb xps lapot felragasztani.

Ha megfelelően lesz kivitelezve a hőszigetelés, úgy biztos megszűnik a vasbeton áthidaló által okozott hőhíd, így a penészedés forrása is.

Kocsis Csaba hozzászólása
2016-01-15 14:02:55

Kedves Mónika!

Családi házunk homlokzati hőszigetelését és színezését tervezzük kb. március-április hóban.

A házunk 1989-ben, 38 cm-es Rába téglából épült, a talajszinttől 70 cm-es magasságig terméskő lábazattal. A vakolat jó állapotú.

5 évvel ezelőtt elvégeztük el a ház átalakítását és energetikai felújítását, melynek során a ferde tetőt leszigeteltük és 3 rétegű üveggel ellátott nyílászárókat építettünk be. Az átalakításkor befalaztunk egy garázsajtót, aminek vasbeton áthidalója volt és most is van. 3 év után, a fal belső oldalon sajnos penészfolt jelent meg. (Itt a levegő is párásabb, mert közel van a mosókonyha.)

Szíves tanácsát szeretném kérni az Autrotherm lábazati és homlokzati szigetelőanyagok megfelelő típusának és vastagságának kiválasztásához, amivel a rendelet szerinti U=0,2 ill. U=0,24 értéket el tudjuk érni.

A hőszigeteléssel az esztétikai céljainkat, a rezsi csökkentését, a penészfoltok megakadályozását és az energetikai besorolás javulását szeretnénk elérni. (A ház eladása nem célunk.)

 

Üdvözlettel és köszönettel: Kocsis Csaba

Tagscherer Mónika-Hőszigetelés Blog hozzászólása
2015-10-26 07:57:26

Kedves Károly,

Az Uniform téglának 30 cm-es vastagságban nem túl jó a hőszigetelő képessége, ezért erre a téglára minimum 10 cm vastagságot javasolnék, sőt, ha a 2018-ban hatályba lépő értéket szeretné elérni (0,24 W/mk), akkor 14 cm vastag polisztirolos hőszigetelő rendszerre lenne szükség. Az 5 cm-es polisztirol szigeteléssel csak minimális javulás érhető el, viszont a járulékos költségek (munkadíj, üvegszövet, ragasztó, burkolat...) ugyanannyiba kerülnek, mintha egy optimális vastagságú szigetelő rendszert tenne fel.

Kapitány Károly hozzászólása
2015-10-15 23:13:18

arra szeretnék tanácsot kérni,hogy elég lenne-e homlokzati   szigetelésnek. 30-as uniform téglára 5cm polisztirol ez be borítva domborított lambériával vastagsága kb=14mm-17mm-ter

Tagscherer Mónika-Hőszigetelés Blog hozzászólása
2015-10-14 11:23:30

Kedves Ferenc,

sajnos így látatlanban nehéz megmondani, ezért a kérdésem az lenne, hogy kívülről nem is szigetelték, illetve vakolták a felületet? Ha nem, akkor sajnos a gázbeton tégla meg tudja szívni magát vízzel.

 

K.Ferenc hozzászólása
2015-10-12 17:32:25

Panellakás erkélyét be építettük 3 ablakos megoldással, mindkét oldalt felül cca 40 cm nyitott volt az erkély, ezt a részt beépítették gázbeton téglával, majd kifújták ragasztós purhabbal és erre került hungarocell borítás, hálózva és vakolva lett belülről.Ennek ellenére eső esetén a víz átszivárog és folyik le a falon. Szeretnénk érdeklődni mivel lehetne úgy bé építeni, hogy a vizet kizárjuk.

Köszönjük a választ.

Tagscherer Mónika-Hőszigetelés Blog hozzászólása
2015-03-20 11:33:51

Kedves István,

Az első esetben megfelelő így a födémszigetelés rétegrendje, ahogy leírtad, a kőzetgyapot fölé javasolnék még egy páraáteresztő fóliát. Amennyiben van hely, akkor ajánlanám a 20 cm vastagságú szigetelést.

Csak körülbelüli értéket tudok mondani a szigetelésjavulására, ez födémszerkezetenként, illetve hőszigetelő anyagonként eltérhet:
10 cm kőzetgyapot (rockwool multirock) szigetelés használata esetén kb. 0,28 W/m2K-ra, viszont 20 cm kőzetgyapottal már kb. 0,17 W/m2k-ra változik a padlás födém hőátbocsátása.

A másik esetben is ugyanezt a szigetelő anyagot javasolnám (tűzállósága, alaktartása, és hőszigetelő képessége miatt), azonos rétegrenddel. A kőzetgyapotok közül a következőket használhatod födém szigetelés céljára (részletes leírást találsz róluk a linkeken): Rockwool multirock, vagy Airrock LD.

Sprencz Istvan hozzászólása
2015-03-18 10:32:58

Kedves Monika!

Tanacsodat szeretnem kerni a padlas szigetelesevel kapcsolatban.

Fentrol a gerendakat ledeszkaztam igy tettem jarhatova a padlasteret.Alulrol gondoltam teszek 10 cm-es kogyapotot,hovisszavero foliat es vegul a gipszkartont.

Kerdesem az lenne, hogy eleg a 10 cm kogyapot?Mekkora kulonbseg lenne szigeteles szempontjabol ha duplan raknam igy 20 cm lenne?

A masik kerdesem meg az lenne,hogy a nappaliba a gerendakat meghagyjuk lathatova es felulrol ledeszkazzuk colos deszkaval(rusztikus hangulat miatt), erre milyen szigetelest ajanlasz?

Koszonom valaszodat,

Istvan

Tagscherer Mónika-Hőszigetelés Blog hozzászólása
2015-02-17 09:26:12

Kedves Bobay Lászlóné,

mivel élőben nem láttam az épületet, és a problémáit, ezért így nehéz véleményt írnom.

A polisztirol nem ereszti át a párát (viszont ez rendszeres szellőztetés, és szakszerűen hőszigetelt háznál nem okoz problémát), de ahogy a szavaiból kiolvasom, úgy a falazat nagyon vizesedhet, így a kőzetgyapot hőszigetelést sem tennék rá addig, amíg vizesedés okát meg nem szüntetik, ugyanis ennyi nedvességet még a kőzetgyapot sem tud átengedni.

Ha nincs vizesedési probléma, akkor páratechnikai vizsgálatot követően lehetne hőszigetelni a kohósalak házat is a MEGFELELŐ vastagságú polisztirollal, szakszerű kivitelezés mellett.

Ennek ellénére, ha az  Önök helyében lennék, akkor ragaszkodnék a szakértői véleményben felállított tervhez, különben senki sem fog felelősséget vállalni a hőszigetelő rendszerért.

Tótpál Mária hozzászólása
2015-02-16 16:04:47

T.Címzett! Családi házamat szeretném idén szigetelteteni B 30-as blokktéglából van, szuterénes alul garázs és mellékhelységek így elég magas a lábazat ami most betonból van.

Oldalt a térkő gondolom kicsit odavezeti a vizet kicsit salétromosnak látszik de csak lent. Gondoltam a falra 10 cm-es nikecell szigetelést a lábazatot nem tudom, igaziból 2 cm-es kővel szeretném kirakatni hátha jobban nézne ki. Igaz a mester műgyantás vakolattal számolta az alját, de félek, hogy esetleg az lejön. A lábazatot is kell szigetelni és erre is lehet a követ rakni ott nem fog előjönni a salétromosság. Kár,hogy nem lehet itt fotót felrakni mert megmutattam volna,hogy nem nagy a baj igaziból. Elég lapos rész ez ahol a ház van és bizony a szigeteléstől feljebb mentünk a térkővel és a ház előtt a járdával. Hátul ahol nem lett feltöltve ott semmi salétromosságot nem látok. Kérdésem még, hogy a szigetelésre valóban csak világos vékonyvakolatot érdemes felrakni?

Előre is köszönöm válaszát!Üdv. Tótpál Mária

 

Bobay Lászlóné hozzászólása
2015-02-11 17:05:52

Kedves Mónika!

Homlokzati hőszigetelés előtt állunk. A ház kohóhabsalak társasház. Penészedés miatt szakértői véleményt kértem ami előírja, hogy a kohóhabsalakot csak szálas hőszigetelővel lehet szigetelni. A közös képviselő ezt nem veszi figyelembe, a pályázatíróval együtt eldöntötték, hogy polisztirol lesz és kész. Az előző tulajdonos már egyszer ezt a lakást polisztirollal beszigetelte, és attól a két fal között gombatenyészet alakult ki, teljesen salétromos lett az eredeti fal, ezért kellett kérnem a szakértői véleményt, mely azt a megállapítást tartalmazza, hogy a lakás életvitelszerű használatra alkalmatlan. Mert ugye vízszigetelés is már csak maradványokban van a házon.Most akkor a polisztirol a jobb páraátersztő, vagy a kőzetgyapot? Melyikkel kéne a házat szigetelni, hogy ne károsodjon?Lehet e vízszigetelés nélkül hőszigetelni? Várom megtisztelő válaszát. Köszönettel: Bobay Lászlóné

Tagscherer Mónika-Hőszigetelés Blog hozzászólása
2015-01-29 12:15:51

Kedves Dani,

Ha a hőszigetelés vastagságát már a 2018-as előírásoknak megfelelően szeretné elkészíteni, akkor  az Austrotherm Grafit REFLEX polisztirol lapból minimum 12 cm (más grafitos lapnak gyengébb lehet a hőszigetelő képessége, mint az Austrothermmé, ezt figyelni kell), hagyományos AT-H80-as polisztirolból és kőzetgyapotból minimum 14 cm vastagságot javasolnék.

 

B30-as téglára mind a három fajta hőszigetelő rendszer megfelelő, attól függően érdemes dönteni, hogy Önöknek mely szempontok a fontosak, erről a főoldalra kattintva talál egy részletes leírást: hőszigetelő rendszerek összehasonlítása.

Dani hozzászólása
2015-01-27 14:20:09

Kedves Mónika,

Egy a 80-as évek elején épült családi házunkat tervezem szigetelni (ami ha jól tudom B30-as téglából épült).

Kérdésem az lenne hogy milyen fajta ill. milyen vastagságú szigetelést ajánlana erre a célra hogy már a 2018-as előírásoknak is megfeleljen.

Válaszát előre is köszönöm!

Tagscherer Mónika-Hőszigetelés Blog hozzászólása
2015-01-27 07:41:22

Kedves Krisztina,

Gázbeton falazatot hőszigetelhetnek polisztirol, vagy kőzetgyapot rendszerrel is, csak az a fontos, hogy vékonyan nem szabad szigetelni páratechnikai okokból, de mivel az új szabvány szerint a gázbetonra is ráfér egy vastag hőszigetelés, nincs különösebb probléma.

Az új szabvány szerinti minimum 12 cm normál polisztirol vagy kőzetgyapot (Grafit® Reflex-ből 10cm), vagy a javasolt a 20 centiméteres vastagság (Grafit® Reflex-ből 15 cm) esetén semmilyen páratechnikai probléma nem fog fellépni.
Az ablakcsere és hőszigetelés után lényeges a napi rendszeres szellőztetés, bármelyik rendszert is választják.
Kőzetgyapotot akkor érdemes választani még, ha forgalmas helyen áll a ház, mert hangszigetelő tulajdonsággal is bír, valamint 1500 fokig tűzálló.
A penészedés elkerülése érdekében az épület lábazatának és padlásfödémének hőszigetelésére kell ügyelni, hogy ne keletkezhessen hőhíd a szerkezetben.


Molnar Krisztina hozzászólása
2015-01-26 00:53:47

Tisztelt Uram !

Nem régen vásárolt házunkat szeretnenk hőszigetelni ! Az épület 1980-ban épült gázbetonból . Nem tudjuk hogy melyik hőszigetelési fajta lenne a megfelelő ! Az esetleges penészedés miatt eddig a kőzetgyapotos hőszigetelést néztük ! Ön szerint melyik lenne a legmegfelelőbb hőszigetelés fajta a gázbeton tipusú épületre ? Érdemes megvenni a majdnem dupla áron megvásárolható kőzetgyapotot ?

Válaszát  előre is köszönöm !

 

Krisztina

Tagscherer Mónika-Hőszigetelés Blog hozzászólása
2014-10-15 10:38:37

Kedves Viktor,

kőburkolat alá mindenképp xps polisztirol lapot (pl: Austrotherm TOP P-300 nyomószilárdság) javasolnék, valamint az üvegszövetet is át kellene dübelezni, nehogy lehúzza az üvegszövetet a kő súlya.

Viktor hozzászólása
2014-10-09 23:25:07

Kedves Szakértő!

Családi ház 10 cm-es Dryvit rendszerű hőszigetelést kap. Van néhány négyzetméter, ahol téglaszelet - vagy kőburkolatot tervezünk. Az a kérdésem, hogy a kőburkolat alá milyen szigetelés kerüljön.

Tagscherer Mónika-Hőszigetelés Blog hozzászólása
2014-06-18 10:14:08

Kedves Éva,

Lehetséges a házat külső oldali hőszigeteléssel ellátni?
Ugyanis a belső oldali hőszigetelést nem ajánlanám a következő okok miatt:belső oldali hőszigetelés veszélyei

Göttler Éva hozzászólása
2014-06-07 23:12:31

Tisztelt Hőszigetelő Bloggerek!

Nemrég költöztünk egy használt gerendaházba, aminek - nagyon úgy tűnik - csapnivaló a szigetelése. Utólagos szigetelésre milyen technológiát ajánlanának?

Üdvözlettel:

Göttler Éva

Tagscherer Mónika-Hőszigetelés Blog hozzászólása
2014-05-13 15:47:25

Kedves Richárd,

Az élvédő elhagyható eleme a rendszernek, ezeken a részeken, ahol nem éri mechanikai behatás a homlokzati szigetelést, de a kivitelezés során nem fognak tudni szép éleket kialakítani, és nehezebb enélkül dolgozni.

Vágner Richárd hozzászólása
2014-05-13 15:36:46

Azt szeretném megkérdezni, hogy kötelező elem-e az élvédő használata a pozitív sarkokra, vagy "csak" nagyon ajánlott? Az épületünkön vannak olyan szakaszok, amely mellett nincs közlekedés, nincs mechanikai sérülés veszély sem és nem főhomlozat. Ezekről a helyekről elhagyható-e az élvédő költségcsökkentési okokból?

 

 

Tagscherer Mónika-Hőszigetelés Blog hozzászólása
2014-05-13 15:29:42

Kedves Annie,

Pontos sorrendet nem tudok felállítani, mert nyilván nem ismerhetjük mindegyik gyártó polisztirol lapját.
Saját tapasztalatunk alapján azt tudom elmondani, hogy 16 éve forgalmazzuk az Austrotherm polisztirol lapjait, és egyszer-kétszer próbáltunk más gyártó EPS lapját tartani, mert a piac ezt kívánta (nyomott árak), de a hozzánk folyamatosan járó kivitelezőktől mindig azt visszajelzést kaptuk, hogy tartsuk inkább az Austrothermet, mert méretpontos.
Így nem kell szabdalni (ha nem méretpontos a lap, akkor hőhíd keletkezhet a szerkezetben, ráadásul a munkaidőt is hosszabbítja), és a nyomószilárdsága is mindig eléri a 80 KPa-t (ennek fontosságáról itt olvashat: http://hoszigetelo-rendszer.com/austrotherm )
Valamint finom a szemcseszerkezete, így csiszolásnál nem esnek ki nagyobb darabok a lapból.

Ráadásul a szállításuk is kiváló, pontosan tartják a határidőket.

Grafitos polisztirol esetében egyszerűbb ez a kérdés, mivel az Austrotherm az egyetlen gyár, aki fényvisszaverő réteggel ellátott grafit lapot gyárt, ez a Grafit Reflex EPS. Ez az egyetlen grafit lap, melynek külső felületét speciális világos bevonattal látták el, így a szigetelőanyag hőmérséklete alacsony marad. Míg egy sima grafit lap a nap sugarait magába szívja, hő hatására a polisztirolragasztó túl hamar megköt, ennek következtében a nedvesség kicsapódik a lapon és leeshet a falról).
Valamint más grafitos polisztirolnak lehet akár 10%-kal is gyengébb a hőszigetelő képessége.

A Bachl polisztirol lapjaival is meg vagyunk elégedve, nekik sajnos csak sima grafitos EPS lapjuk van.

Egy gyártónál azt is érdemes figyelembe venni, hogyha reklamációra is kerülne sor- mindenkinél előfordulhatnak gyártási hibák- akkor van e mögötte akkora vállalat, aki ki tudja küldeni képviselőjét a helyszínre, és az esetleges költségeket is tudja vállalni.
Így megbízható, nagymúltu gyártó termékét érdemes választani.

A polisztirol lapok minőségét egy független egyesület ( MEPS) folyamatosan ellenőrzi, az ő honlapjukon megtalálja jó néhány EPS vizsgálati jegyzőkönyvét: meps.hu

Annie hozzászólása
2014-05-08 09:53:03

Kedves Szakértő!

Arra szeretnék választ kapni, hogy bármilyen elfogultság nélkül, Önök melyik gyártó termékét ajánlanák polisztirolos (sima és grafitos) homlokzati hőszigetelésre. Ha lehetséges, egy valamilyen minőségi sorrendet szeretnék kérni, mivel gondolom, hogy az egyes gyártók által kapható termékek között van minőségi és persze ár különbség.
Válaszukat előre is köszönöm!

Katalin hozzászólása
2014-04-09 15:28:38

Kedves Mónika!

 

Köszönöm szépen a gyors válaszát.

Tagscherer Mónika-Hőszigetelés Blog hozzászólása
2014-04-09 15:02:40

Kedves Katalin,

Ha eddig nem volt probléma falszerkezettel, akkor a plusz hőszigetelő réteg felhelyezése bizonyára nem fogja befolyásolni.

A párát belülről kell megfékezni, valószínűleg anno a gipszkarton alá tettek párafékező fóliát, ami nem engedi be a szerkezetbe a nedvességet.

Véleményem szerint a mindenféleképpen indokolt a hőszigetelő képesség fokozása, ami történhet polisztirol lapos vagy kőzetgyapot rendszerrel is.Ugyanis a hőszigetelés fokozása a páralecsapódás esélyét a szerkezetben  tovább csökkenti. 

A polisztirolos hőszigetelő rendszer árban kedvezőbb megoldás.

A kőzetgyapot lapos rendszernek az az előnye a polisztirolossal szemben, hogy kiváló hangszigetelő, valamint tűzgátló tulajdonsággal rendelkezik, ami egy könnyűszerkezetes háznál fontos lehet.
A hőszigetelő képességük közel azonos, a Rockwool Frontrock max E kőzetgyapotnak 10%-kal jobb a hőszigetelő képessége.
Minimum 10 cm-ben érdemes gondolkodni, ha jelentős összegeket szeretnénk megtakarítani a fűtésen, valamint ha egyszer már belekezdünk egy ilyen felújításba, akkor az összköltségnek csak kisebb részét teszi ki a polisztirol, a többi tényező állandó.

Arra kell figyelni a plusz réteg felrakásánál, hogy megfelelő hosszúságú dübelt használjanak, ami a régi hőszigetelésen is átmegy, valamint erősebb ragasztót kellene választani. Részletes leírást itt talál: hőszigetelő rendszer bővítése 

Ha bármilyen kérdése lenne még ezzel kapcsolatban, kérem írja meg! 



G Katalin hozzászólása
2014-04-07 11:53:07

Kedves Mónika!

Szerencsére nem vizesedik és nem penészedik a fal, külső jele nincs, de az OSB-t nem látom. A fűtésszámlát szeretném csökkenteni a hőszigeteléssel, mert kevésnek gondolom az 5 centit.

 

Üdvözlettel:

G Katalin

 

Tagscherer Mónika-Hőszigetelés Blog hozzászólása
2014-04-07 10:59:10

Kedves Katalin,

Köszönöm, örülük, hogy tetszik Önnek a Hőszigetelés Blog, remélem hasznos információkat talál benne a hőszigeteléssel kapcsolatban!
Az utolsó mondatból kiindulva, jelenleg van valamilyen probléma a ház hőszigetelésével? Esetleg vizesedik, vagy penészedik valahol a fal?

G Katalin hozzászólása
2014-04-06 15:13:11

Kedves Mónika!

 

Örülök ennek a blognak. A kérdésem a következő lenne, egy könnyűszerkezetes házra,

(A szerkezet nem biztosan, de elmondás és emlékezet alapján: gipszkarton, üveggyapot talán 10 cm. OSB és 5 cm hungarocell szigetelés, nemesvakolat. A ház 10 éves. )

Érdemes lenne újra szigetelni? Rá lehet a meglévő jó állapotú szigetelésre rakni még 5-10 centit. Ha igen, mi lenne az ideális? Milyen anyagból? (Gondolom ugyanolyan anyag kellene, de ki emlékszik vissza 10 évvel ezelőttire, a hungarocell se biztos. )

Attól félek, hogy a szerkezeten belül elkezd majd rohadni fa. Vagy attól tartok, hogy nem is az 5 cm-es szigeteléssel van a gond.

 

Válaszát előre is köszönöm.

 

Katalin

Szabó Sándor hozzászólása
2014-03-24 20:19:13

Kedves Mónika!

Szeretnék képet küldeni, de nem tudok.

Legyen szíves megírni, hogyan kell.(a kép beszúrása ikonra kattintva tovább nem tudom, hogy mi a teendő)

üdvözlettel Szabó Sándor

Tagscherer Mónika-Hőszigetelés Blog hozzászólása
2014-02-27 14:28:30

Kedves Sándor,

Az a furcsa, hogy 10 cm-es kiosztásokban tapasztalható ez a vizesedés a homlokzaton. Lehetséges, hogy 10 cm-es csíkokban tették fel az XPS polisztirol lapot, és ezeken a találkozási pontokon jelentkezik a probléma?
Igazából ezt látni kellene, ha tud, akkor küldjön nekem fotót az info@hoszigetelo-rendszer.com címre. 

Nem tudom, hogy a Polyfarbe hány év garanciát ad a hőszigetelő rendszerére (amennyiben rendszerben vásárolta a hőszigetelést).
Ha még garanciális, akkor érdemes felhívni a kereskedőt, ahol vásárolta a rendszert, hogy küldje ki a gyártó a területi képviselőjét. Legalábbis a Weber Terranovánál ez így működik, amennyiben bármilyen probléma akadna.

Ha anyagprobléma, akkor ilyenkor a gyártó szokta állni a javítás költségét, valamint a javításhoz szükséges alapanyagot. 

Szabó Sándor hozzászólása
2014-02-27 11:01:52

Kedves Mónika!

2 éve kivitelezett, a fali hőszigetelést indító aluprofil alatti, járdaszint alá 20 cm-re lenyúló, homlokzati síktól 2 cm-t beugró zártcellás lábazati hőszigetelés+színezés felületén a téli hónapokban helyenként, átlag 10 cm kiosztásban függőleges irányú vizesedés tapasztalható. A vizesedés a Polyfarbe színező anyagában van, a felületről nem törölhető le. Ha már találkozott ilyennel, legyen kedves megírni a lehetséges okokat és a megoldást.

Köszönöm!

Szabó Sándor

Tagscherer Mónika-Hőszigetelés Blog hozzászólása
2014-01-08 11:22:25

Kedves Zoltán,

Sorban válaszolnék a hőszigeteléssel kapcsolatos kérdésekre:

44-es tömör téglának sajnos nagyon rossz a hőátbocsátási tényezője (1,18 W/mk), így az 5 cm vastagságú hőszigetelést nem javasolnám, mivel a kivitelezési költsége, valamint az egyéb anyagok költsége (vakolat, ragasztó) ugyanannyi, mintha nagyobb vastagságot választ, amivel akár a duplájára is növelheti a falazat hőszigetelő képességét.
5 cm vastagság esetén csupán 0,48 W/mk-ra tudja csökkenteni a falazat hőátbocsátását, ami a jelenleg előírt értéket sem éri el, ráadásul a nagyméretű nyílászárók is felfelé húzzák ezt az értéket.
12 cm vastagságú polisztirol vagy kőzetgyapot szigeteléssel
már 78%-kal javulna a falazat hőszigetelő képessége (0,26 W/mk). 14 cm vastag szigetelésnél 81%-kal.

A tető szigetelésénél attól függően, hogy mekkora vastagság fér el 20-25 cm vastag táblás kőzetgyapotot javasolnék, ennek jobb a szigetelőképessége, mint az üveggyapotnak, és nem esik össze pár év múlva.

Alulra párazáró tetőfólia, a külső oldalra pedig páraáteresztő tetőfólia szükséges, ugyanis a lakásban keletkező pára nem kerülhet be a szálas anyagba.

A szellőztetést a hőszigetelést követően a nyílászárókon keresztül kell megoldani (napi 1-2 szeri alkalom), ez a kőzetgyapotos és a polisztirolos hőszigetelő rendszereknél is igaz. Így tetszés szerint burkolhatja a galériát gipszkartonnal vagy falambériával.

Az erkélyek miatt nem mondanék le a hőszigetelésről, ugyanis ennek ellenére nagyon sokat tudna megspórolni a fűtésen, ez minimálisan rontja csak a hőszigetelés hatásfokát.
Érdemes azért megkérdezni egy kivitelezőt, hátha a helyszíni felmérés során talál megoldást az erkély hőszigetelésére is, hogy biztosan elkerülje a hőhíd kialakulását.

Ha valami nem érthető, vagy további kérdés esetén állok rendelkezésére!

Kovács Zoltán hozzászólása
2013-12-31 12:44:54

Kedves Mónika!

Egy helyesbítést szeretnék tenni az előző kérdéseimhez. A külső falak vastagsága 44 cm, a belső tartófalaké a 30 cm. Régifajta tömör égetett tégla.

Kovács Zoltán hozzászólása
2013-12-30 13:40:59

Egy fontos kérdést szeretnék az előző kérdésemhez hozzáfűzni:

Van 3 darab egyenként kb 8-10 m2 - es, 30 cm vastag, szabad erkély, betonból a második szinten, amit véleményem szerint nem lehet szigetelni. Mennyit ront a szigetelés hatásfokán ez a három nagy felületű hőhíd? Talán ez miatt mondjak is le a homlokzat szigeteléséről? Köszönöm

 

Kovács Zoltán hozzászólása
2013-12-30 13:16:28

Tisztelt Cím!

Egy tömör téglából épült családi házat szeretnék szigetelni. Ha jól tudom 30 cm - es fallal. Előre egy 5 cm - es hőszigetelésre gondoltam, de amint a hozzászólásokat olvastam nem tudom elegendő-e a 10 cm - es is. 250 m2 felületet kellene szigetelni, elég sokba kerül. Galériás tetőtér van kiépítve, ezt most szigetelném és gipszkartonnal borítanám. Ha üveggyapot, vagy ásványgyapot szigetelést tennék, akkor az milyen vastag legyen minimum, és az megoldaná-e a páraáteresztést amit a homlokzat szigetelés lezár? (fólia nélkül - fóliával?). Esetleg gipszkarton helyett falambériával burkoljam? A földszint és a tetőtér egy légtérben van. Előre is köszönöm.

Tagscherer Mónika-Hőszigetelés Blog hozzászólása
2013-11-04 10:08:42

Kedves Kamill,

igen, sajnos a régi nagyméretű 30-as téglának valóban nem a legjobb a hőszigetelő képessége, így ha a jövő évi előírásnak (U<0,20 w/m2k) szeretné, hogy megfeleljen a ház szigetelése, úgy normál polisztirol lapos hőszigetelőrendszerből vagy kőzetgyapot laposból 18cm vastagságút kellene feltenni, vagy Grafit Reflex hőszigetelés esetén elegendő lenne a 14 cm-es vastagság is. Ezen a hőszigetelésekkel 88%-kal javulna a falazat hőátbocsátási tényezője.

Ha a költségvetés nem engedi ezt a vastagságot, és nem is szeretnék eladni a közeljövőben a házat, akkor az előirányzott értékhez nem feltétlenül kell ragaszkodni. Így egy 10 cm-es hőszigetelő rendszerrel is 82%-kal tudná javítani falazata hőátbocsátási tényezőjét!

Árban a polisztirol lapos rendszerek a legkedvezőbbek, viszont, ha Önnek fontos a biztonság (tűzálló szigetelés), akkor a kőzetgyapot hőszigetelő rendszert ajánlanám. Bővebb információt a hőszigetelő rendszerek közti különbségekről ezen az oldalon olvashat: hőszigetelő rendszerek fajtái

Ha bármilyen kérdése lenne még a szigeteléssel kapcsolatban nyugodtan írja le!

 

Sellyei Kamill hozzászólása
2013-10-29 09:58:00

Kedves Mónika!

Sajnos, a rosszabbik esetről van szó, a falvastagság 30cm,és ráadásul, nagyrészt külső vakolat nélkül.

Üdv Kamill

Tagscherer Mónika-Hőszigetelés Blog hozzászólása
2013-10-28 10:16:21

Kedves Kamill,

annak érdekében, hogy pontos tanácsot tudjak adni a szigetelés vastagságát illetően, úgy szükségem lenne a fal vastagságára: 29-es vagy 44-es téglából épülhetett a ház?

Sellyei Kamill hozzászólása
2013-10-26 22:06:03

Kedves Mónika!

Az 1930-as években nagyméretű tömör téglából épült,fafödémes, családi házat akarunk valamely rendszerrel, (hungarocell?) utólagosan hőszigetelni úgy, hogy az előírásoknak megfeleljen, de a zsebünk is elbírja. A födémet annak felső síkján szigetelnénk. Kérjük mielőbbi tanácsát, rendszer és vtg vonatkozásában.

Czutor Rozália hozzászólása
2013-10-12 18:53:08

Kedves Mónika!

 

10 cm-es hőszigetelő rendszert raktunk föl a házunk falára, már csak a színezés van hátra. A színezőanyag csomagolásán az szerepel, hogy hengerrel is fölvihető, de nem írja, hogy milyen hengert használjunk. Az anyag aprószemcsés lesz a falon. Mit tanácsol? Köszönöm

Tagscherer Mónika-Hőszigetelés Blog hozzászólása
2013-09-10 11:20:22

Tisztelt Lukoviczkiné,

A födém típusától függ, hogy szükséges-e alkalmazni fóliát a födém hőszigetelése esetén, de problémát semmiképp nem okoz, tehát érdemes lefektetni, az összköltségben nem ad ki nagy részt.

Például: 10 cm  vastag vasbeton födémre, vagy fafödémre szükséges alkalmazni fóliát, viszont már egy 20 cm vastag vasbeton födém esetén már nem szükséges használni.

Vizes-helyiség fölött mindenképp kellene feltenni páratechnikai fóliát, ha máshova nem is tennének.

Lukoviczki Andrásné hozzászólása
2013-09-10 10:36:42

Egy régebbi ház padlását lépésálló szigeteléssel szeretnénk korszerűsíteni. A hozzávalók: GRPO Polisztirol eps 80  15 cm ECON és OSB-3 Építőlap 675x2500x12mm N+F. Az szeretnénk tudni, hogy kell-e alá fólia, és ha kell, milyen. Több helyről érdeklődtünk és eltérő válaszokat kaptunk a szükségességére.A ház már kívülről le van hőszigetelve. Eddig nagyon penészedtek a helyiségek, szeretnénk ezt kiküszöbölni.

 

Köszönettel: Lukoviczkiné

 


Tagscherer Mónika-Hőszigetelés Blog hozzászólása
2013-07-16 10:53:45

Kedves Tamás

A homlokzat utólagos hőszigetelése mindenképpen jó ötlet, mert a szigeteletlen betonkoszorú miatt hőhíd keletkezik a szerkezetben, ez okozhatja a mennyezet penészedését.
Valamint javasolt a lábazat hőszigetelése is, hiszen ha az szigeteletlenül marad, akkor falazat alsó részénél képződhet hőhíd, ahol szintén páralecsapódás és penészesedés jelenhet meg (de a lábazat hőszigetelése előtte mindenképp meg kell vizsgálni a falazatot a vizesedés miatt).

Mindenesetre furcsa, hogy 8 évig nem jelent meg penész, és utána hirtelen pedig igen.
Már csak azért is, mert kedvező feltételek együttes, 3-4 napos fennállása esetén már megjelenhet penész a felületen.
Lehet, hogy valami változás volt 8 év után a lakásban? Pl: más fűtési mód preferálása, vagy alacsonyabb hőmérséklet, vagy pl. több téli, benti teregetés miatti magasabb páratartalom, stb.. Végig kellene gondolni, hogy mi volt másként a 8. évben vagy attól fogva?

A homlokzat hőszigetelése miatt a belső felület hőmérséklete megemelkedik, azonos relatív belső páratartalom mellett megszűnhet a páralecsapódás a falfelületen, így megszűnik a penészesedés. Nem utolsó sorban a homlokzat hőszigetelés hatására a melegebb belső falfelület miatt javul a komfortérzet.

A falnedvesedésre látatlanban nem szívesen adnék tanácsot, ez egy jóval összetettebb kérdés (a nagy mennyiségű, állandó víz miatt), mindenképp javasolnám, hogy szakértő nézze meg a helyszínen, esetleg tudunk biztosítani Önnek, amennyiben igényt tart rá.

Kazai Tamás hozzászólása
2013-07-14 10:38:02

Üdvözlöm Önt!

Segítséget kérnek!?Fagerendás új építésű családi házam van!Gipszkarton , fólia és kb.15 cm kőzetgyapot a gerendák között a szarufák között nincs szigetelés csak a tetőfólia.A betonkoszorú sajnos nem lett szigetelve,kis méretű tégla közé lett beöntve és vasszerelve, azt mondták hogy elég lesz a kis méretű tégla nem lesz gond!De 8 év után elkezdett  penészedni a menyezett sarok része!De ez csak az egyik problémám a másik hogy vizesedik a fal alulról!A lábazat nincs kezelve sem burkolva ,egyedül a kátránypapír szigetelés van az alap és a fal között!Egy pataktól kb. 100 métere lakom és nagyobb esőzéskor az udvaron is áll a víz!Így a fal alulról vizesedik és penészedik!Szeretnem a házat leszigetelni a lábazattal együtt!?? Kérdés hogy jó ötlet lenne e szigetelni, ha a falakat sikerül kiszárítani!?Vagy belülről verjem le a vakolatot?Azt tudom hogy le kell védenem a lábazatot hogy ne vizesedjek!!Mit ajánl vizesedés ellen és mit tudok kezdeni a penészedéssel ? Már mindenféle penészölő szert használtam de csak átmenetileg tűnik el!KÉREM SEGÍTSENEK!!!!????

 

Tagscherer Mónika-Hőszigetelés Blog hozzászólása
2013-07-01 13:44:51

Kedves Endre,

ha a padlás hőszigetelésnél nem szempont a járhatóság, akkor nagyon jó választás a kőzetgyapot szigetelés, mivel amellett, hogy páraáteresztő, még tűzálló is lesz a szigetelés.

Minimum 10 cm vastag szigetelésben érdemes gondolkodni, de akár 20 cm (kétszer 10 cm kötésben elhelyezve) is ajánlott.

Homlokzat hőszigetelés előtt nem indokolt leverni a meglévő vakolatot és hálót, csak abban az esetben, ha rossz állapotban van a homlokzati vakolat, nem stabil. Mindenképp meg kell vizsgálni az egész homlokzatot.
homlokzati vakolat repedezése

A lábazati sín esetében nem kell levenni a régit, hanem, ha megoldható, akkor csak akkorát kell felerősíteni, mint a feltenni kívánt hőszigetelő lap vastagsága.
Ha viszont nem tudják rögzíteni, akkor pl egy deszkával ki kellene támasztani a szintet, majd miután felragasztották a hőszigetelő lapokat, akkor vizorros hálós élvédőt kell felhelyezni.

Igen, telibe kellene ragasztani a felületet, ha a weber.tec retec polisztirol ragasztót választják, mert az vastagágyas, viszont, ha a weber M701D-t, akkor az Ön által említett pont-perem módszerrel tudják felvinni a ragasztót a homlokzatra.
Remélem érthető így a leírás, nyugodtan kérdezzen, ha valami nem tiszta!

 

Varró Lászlóné hozzászólása
2013-06-30 18:23:35
Kolovics Endre hozzászólása
2013-06-26 17:47:26

Kedves Mónika!

Köszönöm válaszát. A padlásnál nem cél a járhatóvá tétel(én legalább 10 cm kőzetgyapotra gondoltam a perlites beton fölé).  A homlokzattal kapcsolatban kérdezném még, hogy a plusz réteg rárakása előtt gondolom le kell szednem a festéket és az alatta lévő hálót is? Illetve még az is kérdés, hogy a régi lábazati sínt is le kell venni és olyan méretűt kell felszerelni ami a  kettő réteget tartja? A ragasztással kapcsolatban érdekelne még, hogy a teljes fedettségében azt jelenti-e amit gondolok, mégpedig a lap alatt telibe kell kenni a falat, tehát nem a hagyományos széleit +két palacsinta a lap hátuljára?

Tagscherer Mónika-Hőszigetelés Blog hozzászólása
2013-06-22 14:13:58

Kedves Endre

A meglévő homlokzati hőszigetelő rendszert az alábbi technológiával tudja bővíteni, anyagszükségletben csak a ragasztó mennyiségében, valamint a szükséges dübel hosszúságban különbözik, mint egyébként az utólagos homlokzat szigetelés:

Utólagos homlokzat hőszigetelés menete a következő:

1. Magasnyomású vízsugárral mossuk le a homlokzati vakolatot, hogy a port eltávolítsuk.

2. A nem szilárd vakolatot el kell távolítani a felületről, a nem tapadó homlokzati hőszigetelő lapokat ki kell cserélni.

3. A meglévő homlokzatot marógéppel négyzethálósan bemarjuk (homlokzat állapotától függően 15x15 cm, 30x30 cm kockák, bemarás mélysége kb. 3 mm, szélessége kb. 8 mm), így feszültségmentesítjük ezt a réteget.
hoszigeteles felujitasa 1

4. Rögzítsük fel a homlokzatra lábazati indító sínt.
utolagos hoszigeteles labazat

5. Hordjuk fel a homlokzatra teljes fedettségben a weber.therm retec 700 ragasztót/ vagy weber terranova M701D ragasztót (ennek a ragasztónak jóval nagyobb a műgyanta tartalma, így jobb a tapadása, valamint szálerősített). Majd át kell dolgozni a felületet egy 10x10 mm-es fogazatú glettvassal.

Az anyagszükségletet tekintve így több polisztirol ragasztóra lesz szüksége, ez a vakolat típusától, és struktúrájától is függ.

6.Homlokzati hőszigetelő lapokat a frissen felkent ragasztóba kell helyezni, ügyelve a hézagmentes illesztésekre és arra, hogy a lapok kötésben legyenek. A hőszigetelô lapok széleit egymáshoz ragasztómentesen csatlakoztassuk.
hoszigetelo polisztirol felhelyezese

7. Dübelekből érdemes a csavaros változatot választani, és mindkét hőszigetelő réteget átdübelezni, a biztos rögzítés érdekében.

A homlokzati hőszigetelés többi rétege már változatlan.

A kérdésem az lenne, hogy a födémet járhatóvá szeretné e tenni a hőszigetelés után, vagy sem?

Kolovics Endre hozzászólása
2013-06-20 19:10:26

Kedves Mónika!

A házunk a 80-as évek közepén épült ha jól tudom 30-as alfa blokkból. Erre a két hideg oldalra 7cm(homlokzati festést kapott), a déli oldalra 5cm(ragasztóval behúzva) polisztirol szigetelés került néhány éve nagyrészt házilag kivitelezve. Egyébként jól sikerült a kivitelezés, de ma már tudom, hogy legalább 15 centis homlokzati szigetelést kellett volna felragasztani, de az akkori mesterek ezt elégnek vélték. Kérdésem, hogy ha a 7 centisre +5cm grafitos valamint az 5 centisre +5 centi grafitos szigetelést ragasztok, illetve a még nem szigetelt oldalra 10 centi grafitos szigetelést teszek vajon megfelő lesz-e a megadott tégla estében. Hozzáteszem a korábbi kicsit elnagyolt (7 cm és 5cm) szigetelés hozta a hozzá fűzött reményeket. Legfontosabb kérdésem  a homlokzattal kapcsolatban, hogy utólagosan milyen technológia és anyagszükséglet kell a kivitelezéshez.  A padlás hőszigetelése szintén terítéken van, mely jelenleg stukatúr nádas födémen kb. 10centis perlittel kevert betonnal van terítve. Erre milyen szigetelést érdemes rátenni és hogyan?  Előre is köszöm válaszát!

Tagscherer Mónika-Hőszigetelés Blog hozzászólása
2013-05-03 14:33:31

 

Kőburkolat rögzítése homlokzati hőszigetelő rendszerhez

 

Kedves Zsolt,

jól gondolja, valóban szükséges a plusz rögzítés alkalmazni, ha ilyen nehéz kőburkolatot kíván feltenni a homlokzati szigetelésre.

 

Lábazati hőszigetelő rendszernél

Lábazati hőszigetelő polisztirol lapból a nagyobb nyomószilárdságút-300 kPa, pl: Austrotherm TOP P- érdemes választani, hogy ne nyomódjon össze a terhelés alatt.

Valamint erősebb homlokzati ragasztót és egy 160 g-os üvegszövetet.

 

Homlokzati hőszigetelő rendszernél

Kőzetgyapot hőszigetelő lapra hivatalosan a Rockwool nem engedélyezi a kőburkolatot, ennek ellenére 40kg/m2 súlyig fel szokták ragasztani a kőburkolatot a homlokzatra. Pluszrögzítést lenne még érdemes használni hozzá, a Fabrostone-nál biztos kínálnak hozzá megfelelőt.

Nem érdemes hosszabb dübelt használni, mert a B30-as tégla üreges, az a fontos, hogy a tégla külső falában fogjon, mert a dübel végének 3-5 cm-e nyílik ott szét.

 

Amire mindenképp kell figyelni mindkét homlokzati részen:

· fordított rétegrend: az üvegszövetet is át kellene dübelezni

· fémszeges (akár csavaros dübel pl: STR-U) dübel

· erős ragasztó a kő rögzítéséhez: C2TES1 minősítésű (pl: Terranova weber.col promax S1, vagy Mapei Maxi S1)

 

Azt javasolnám, hogy mindenképp olyan kivitelezőt válasszon, aki már burkolt már homlokzatot hasonló kővel.


 

 

 

 

Madarasi Zsolt hozzászólása
2013-04-30 08:51:31

Kedves Mónika!

Szeretnék köszönetet mondani előző kérdésemre adott kimerítő válaszért. Az általam felvetett témával kapcsolatban a  következő kérdésem az lenne, hogy a homlokzati hőszigetelést mint korábban írtam 10 cm kőzetgyapot szigetelővel kívánom elkészíteni. A lábazaton, illetve a homlokzati részen az ablak nyílásokat magába foglalva a tetőig felfuttatva valamilyen díszkő burkolatot szeretnék elhelyezni, rögzíteni. Jelenleg a Fabrostone Cortona 2 falburkoló téglájában gondolkozunk, ami a termék adatlapja szerint betonból készül, és 38 kg/m2 súlyú. Mivel rögzítsem ezt a falburkoló téglát, illetve milyen plusz rögzítést kell alkalmazni (több és hosszabb dűbel, vagy esetleg még a burkolat alatt dupla hálózás?) , hogy a kőzetgyapot szigetelés ne szakadjon le a burkolattal együtt, hiszen az én laikus véleményem szerint, ez igen nagy súlytöbbletet jelent.

Válaszát előre is köszönöm!

Tagscherer Mónika-Hőszigetelés Blog hozzászólása
2013-04-22 12:35:00

Kedves Zsolt,

Örülök, hogy segíthetünk a felújítás során. Akkor sorban válaszolnék a kérdésekre:

  1. Amennyiben a szomszéd felőli részén felveri a járdát, akkor valószínűleg valamivel több víz juthat majd a lábazathoz, viszont nem keletkezhet hőhíd a szerkezetben-  nem „húzza be a hideget” a betonjárda.
    Ha nincs pince, akkor a lábazati polisztirol lapot 30 cm mélyen elég lenne leengedni a földbe, így a föld felett is 30 cm-t fog kilógni a polisztirol, ami a felverődő víz ellen is megfelelő védelmet nyújt majd.

    Szigetelés kivitelezése: ha van jelenleg vizesedési probléma, vagy a lehető legbiztosabb megoldást szeretné akkor első rétegként vízszigetelni kellene a felületet pl weber.tec 922 Plastikol UDM 2S-sel bitumenes szigetelő masszával, ezzel fel is tudja ragasztani a hőszigetelő lapot. A lapok felragasztását követően a földet vissza lehet tölteni.
  2. Ha nincs vizesedés, akkor normál rétegrendben kellene lábazati hőszigetelő rendszerrel ellátni a falazatot a földfelszíntől felfelé:

    1. Austrotherm extrudált hőszigetelő lemez (Expert fix, vagy Top P)
    2. EPS ragasztó (weber M701D )
    3. dryvit háló 
    4. vékonyvakolat alapozó (weber terranova G700 )
    5. weber.pas mozaik vagy silicate finomszemcsés vakolat
  3. A kavicságy és a föld közé célszerű geotextilt tenni, mert így a növények gyökerei kevésbé tudnak bekúszni a kavicsrétegbe, így annak gyomosodása fékezhetőbb lesz. A geotextíliának nincs vízszigetelő hatása, ha amiatt szeretné használni.

  4. Udvar felöli részen, ahol nem lesz megbontva a járda, ott mindenképp engedje le a hőszigetelő rendszert a földig, mert beszivároghat a víz, ami a falazat nedvesedését vagy a hőszigetelő rendszer károsodását okozhatja. A hőszigetelő lap önmagában annyira rugalmas, hogy a felmerülő (feltételezhetően nem jelentős) mozgásokat el tudja viselni.

Várom a további kérdéseket!
Üdvözlettel: Tagscherer Mónika

Madarasi Zsolt hozzászólása
2013-04-22 11:01:11

Tisztelt Cím!
70 -es években épült javarészt B30 téglából épült ingatlanom teljes külső felújítását, szigetelését (teljes tető héjazat, lábazat min 10 cm, homlokzat min. 10 cm kőzetgyapot szigetelés ) tervezem. Igaz nem idén, csak a jövő évben, de annyira sok kérdésem van, hogy már idén elkezdem összeírni, összegyűjteni az ötleteket, elképzeléseket, illetve az ezzel kapcsolatos tanácsokat azért, hogy ne kövessem el legalább azt az öt hibát amire már önök is felhívták a figyelmemet. Feliratkoztam már korábban honlapjukra, és megkaptam a szigeteléskor elkövetett 5 hibával kapcsolatos tájékoztatójukat is, melyet figyelmesen elolvastam. Több kérdésem is van, amit folyamatosan fogok elküldeni, ezen kérdésekre adott válaszaikat, tanácsaikat szeretném majd a jövőben a gyakorlatban alkalmazni.
Ezen válaszokat előre is köszönöm!
Első kérdésem a következő lenne.
Az épület hátsó szomszéd felőli részén jelenleg úgynevezett védőjárda van jelenleg, ezt azonban terveim szerint nem kívánom megtartani. Helyette kavicságyat szeretnék. Ezzel kapcsolatban kérdezem, hogy ennek mi a kivitelezési technológiája. Gondolok itt arra, hogy a lábazati szigetelést milyen mélyen célszerű leengedni, hiszen itt a talajszint alá is tudok valamennyit menni. Miután felrögzítésre került a lábazati szigetelő, kell -e valamivel külön bevonni, bekenni, vagy egyből mehet vissza a föld, illetve a kavics, illetve ezek közvetlenül érhetik -e a szigetelőlapot, továbbá a föld, illetve a kavicságy közzé kell -e, vagy csak ajánlott valamilyen fólia, geotextil.
Mi a véleményük, nem áztatja -e, nedvesíti -e jobban ez a megoldás az alapot, lábazatot mintha beton védőjárda volna.
További kérdésem, hogy azokon a helyeken, ahol a járda nem lesz megbontva -ilyen az udvarra eső belső két oldala az ingatlannak- ott a lábazati szigetelést le lehet engedni a betonjárdáig, vagy hagyni kell pár mm, vagy cm hézagot. Ezt azért kérdezem, mert az országban jártamban keltemben ahol ilyen típusú felújítást látok, mindig megfigyelem, hogy hogyan csinálják, és azt látom, hogy kb. egy újjnyi hézagot hagynak el, gondolom a dilatáció miatt. Ilyenkor azonban felmerül bennem a kérdés, hogy nem folyik ott be a csapadékvíz, hólé?!
Ezen kérdéseimre, illetve további kérdezősködéseimre adott válaszaikat előre is tisztelettel köszönöm!
Üdvözlettel:
Madarasi Zsolt
Túrkeve

Tagscherer Mónika-Hőszigetelés Blog hozzászólása
2013-04-08 15:56:31

Tisztelt Bodrogi László,

honlapon a hővezetési tényező van megadva, ez egy adott anyagra (jelen esetben az EPS)  vonatkozik, nem a komplett szerkezetre, így független a lap vastagságtól:

Hővezetési tényező megadja azt a hőmennyiséget, amely az anyag két egymással párhuzamos, egymástól 1 méter távolságra levő sík rétege között, 1 kelvin hőmérséklet különbség esetén, a réteg felületének 1 négyzetméterén 1 másodperc idő alatt átáramlik. Mértékegység: W/mK. A homogén anyag hővezető képességét jellemzi, nem a vastagság függvénye.

A hőátbocsátási tényező fogalmát: a következőképpen kell értelmezni:

Hőátbocsátási tényező megadja azt a hőmennyiséget, amit a határoló szerkezet egységi felületén keresztül, az általa elválasztott két légtér közötti egységnyi hőmérséklet különbség hatására, egységnyi idő alatt átbocsát. Mértékegység: W/m2K. A többrétegű szerkezet hőátbocsátását jellemzi, az egyes rétegek vastagságától és hővezetésétől függ.

Remélem tudtam segíteni? Ha bármi kérdése merülne fel, akkor keressen bizalommal!

Bodrogi László hozzászólása
2013-04-08 15:53:55

Tisztelt Cím!

Szeretnék tisztán látni.  
Mért van az, hogy eltérő szigetelő lemezvastagsághoz azonos hőátbocsátási tényezőt közölnek?

Számomra az a logikus, hogy dupla vastag szigetelő lemez, számottevően kisebb hőátbocsátást eredményez.

Segítenének ezt tisztázni?!!!

Köszönettel: Bodrogi László

Tagscherer Mónika-Hőszigetelés Blog hozzászólása
2013-03-08 15:45:09

Kedves Tamás,

érdemes lenne idén 1 rétegben újból alapozni a homlokzatot a biztonság kedvéért, hogy megfelelő tapadást biztosítson majd a vékonyvakolatnak, mert ennyi idő alatt porosodhatott a felület.

Bardócz Tamás hozzászólása
2013-03-07 21:24:34

2012 november elején elkezdtük családi házunk  homlokzati hőszigetelését, a háló ragasztóba ágyazásáig  jutottunk el, amire még hengerrel felhordtuk a vakolat alapozót is. Az igy megerősitett  felület kiválóan   megóvta eddigi munkánkat  a tél viszontagságaitól., A kérdés az ,hogy az utolsó lépést a szinező vakolást minden probléma nélkül elvégezhetjük e, mivel ez az alapozás már nem  jelent "tapadó hidat" .

Tagscherer Mónika-Hőszigetelés Blog hozzászólása
2013-03-04 14:27:39

Tisztelt Spoljaric Mária,

Hőszigetelő rendszernél nem szükséges szellőző beépítése a fal és a szigetelő rendszer közé, ugyanis akkor nem működne maga a szigetelés.
A ház szellőzését/levegőcseréjét a napi egy-kétszeri 10-15 perces szellőzéssel (kereszthuzat) kell megoldani. 

A lábazati sinnek csak a polisztirol lapok megtámasztásában, valamint a rágcsálók elleni védelemben van szerepe.

Spoljaric Mária hozzászólása
2013-03-04 13:57:08

Kérdésem, hogy a polisztirol hőszigetelésnél szükséges-e a felső/ tető alatti/ szellőző beépítése?

Alul a vezetősin biztosít valamennyi szellőzést hőszigetelő rendszernek, szerintem.

Balogh Beáta-Hőszigetelés Blog hozzászólása
2012-11-20 14:13:37

Kedves Nagy Lászlóné,

Kicsit bővebb információra lenne szükségem a falazóanyagról: mikor épült a ház? Hol gyártották a falazóblokkot: Borsod/Mátra stb.? Mert nagyon különbözik a hőátbocsátási tényezőjük.
Ha ezek közül valamelyik, akkor a hőszigetelés típusát nem befolyásolja, bármelyiket lehet választani: polisztirol lapos hőszigetelő rendszert, grafit reflex-, vagy kőzetgyapot hőszigetelő rendszert. Csak a szigetelés vastagságában lesz eltérés.

A különböző hőszigetelő rendszerek tulajdonságairól itt olvashat bővebben: homlokzati hőszigetelő rendszerek összehasonlítása. 
A dübelezésre kell odafigyelni, a dübelnek minimum 6 cm-t bele kell mennie ezekbe a téglákba, mert könnyen kitörhet a szélükből egy darab.

Nagy Lászlóné hozzászólása
2012-11-20 13:29:46

Tisztelt Cím! Szilikát blokból épitett házamat szeretném szigeteltetni , mit tanácsol, melyik szigetelés volna megfelelő?Köszönettel Nagyné Teri

Tagscherer Mónika-Hőszigetelés Blog hozzászólása
2012-11-09 09:31:20

Kedves Attila,

ebben az esetben viszont inkább a külső oldali (jelen esetben a padlás szigetelését) hőszigetelést ajánlanám. A belső oldali hőszigetelésnek sok veszélye van, erről bővebben itt olvashatsz: hőszigetelés belülről.

Ha ez semmiképpen sem megoldható, akkor valóban szükséges a párazárás, valamint érdemes lenne kikérni egy energetikai szakértő véleményét a megfelelő vastagságú szigetelőlap kiválasztásáról, ez helyszíni felmérés során állapítható meg.

Fülöp Attila hozzászólása
2012-11-08 16:39:26

Kedves Mónika!

Köszönöm válaszát , még annyi a garázs fútött 25ös kisméretü téglafal betonkoszorúig 10cm szigetelés kívülről nikecell felette időszakosan v. alig használt tetőtér

Tagscherer Mónika-Hőszigetelés hozzászólása
2012-11-03 08:53:10

Kedves Attila,

amennyiben a garázs nem fűtött, úgy nem szükséges a párazáró festés, nem keletkezik páralecsapódás, ha a hideg oldalról hőszigetelünk.

A polisztirol szigetelést dübelezés nélkül javasolnám elkészíteni, -egy erősebb ragasztó (pl: weber M701D) használatával- mivel a gerendáknak statikailag nem előnyös, ha megfúrják, valamint elég nehézkes is lenne a betonvas megerősítés miatt. 
A kémény körüli 1 négyzetméteres részt  tűzálló szigetelőanyaggal kellene elkészíteni (pl: Rockwool frontrock Max E-vakolható kőzetgyapot).

Fülöp Attila hozzászólása
2012-10-30 19:19:42

Tiszteletem! kérdés garázs belső oldali mennyezetét szeretném hőszigetelni betongerendás kefnis 8cm beton rajta  kémény kazán közeli mennyezeti része is van kb 8cm szigetelést tervezek a garázssín annyit enged. Mit javasolnak? párazáró festést tervezek hogy a betonon ne legyen páralecsapódás Hány dűbellel számoljak 1 nm-re 

Tagscherer Mónika- Hőszigetelés Blog hozzászólása
2012-10-10 11:04:40

Kedves Lajos,

Ahhoz, hogy a ház hőszigetelése jelenlegi előírásoknak megfelelő legyen és a falazat U értéke 0,3 W/m2K alatt maradjon, úgy Porotherm 30-as tégla esetében 10 cm polisztirol lapos hőszigetelést javasolok a házadra, vagy ha csak vékonyabb szigetelés férne el, úgy a 8 cm-es Grafit Reflex hőszigeteléssel ugyanazt a hatást érheted el. 

Így várhatóan a falszerkezeted hőszigetelése 64 %-kal javul!

Ha 10-15 év távlatában gondolkodsz, akkor a jövőben előirányzott U érték: 0,2 W/m2K-re fog változi, ez alapján számol már a Hőszigetelés kalkulátor is. Próbáld ki mit javasol a Te házadra!

 

Szikszai Lajos hozzászólása
2012-10-10 09:44:08

Porotherm 30 as tégla építésű házamat szeretném kívülről szigetelni.Hányas polisztirol szigetelést tegyek. Szeles helyen van a ház.

Tagscherer Mónika- Hőszigetelés Blog hozzászólása
2012-09-25 09:21:17

Kedves Béla,

ha jól értem akkor a gerenda és a gipszkarton között nincs jelenleg semmilyen szigetelés.
Ha ez így van, akkor a födémre (padlástérbe-hideg oldalon) kellene leteríteni egy párazáró fóliát, és utána valamilyen hőszigetelő anyagot, pl: üveggyapotot (kb 20 cm vastagságban), vagy, ha járni is szeretnél a padláson, akkor több lehetőség közül is választhatsz:

  1. Austrotherm AT-N100 lépéssálló hőszigetelő lemez, majd erre OSB borítást készítesz
  2. Ha időt szeretnél spórolni, akkor az Austrotherm Padlapját is választhatod, ezeket az OSB-vel szerelt táblákat csak egymás mellé kell helyezni, mint a lego-t :)
  3. Ha páraáteresztő megoldást szeretnél, akkor Rockwool Airrock Ld hőszigetelő lemeze a megfelelő választás, szintén OSB lappal burkolva

 

 

 

Tagscherer Mónika-Hőszigetelés Blog hozzászólása
2012-07-26 15:34:05

Kedves László,

Vályogfal homlokzati hőszigetelésénél a „fallégzés” megtartása érdekében mindenképp páraáteresztő hőszigetelésre lesz szükséged, erre két lehetőség kínálkozik:

1., Kőzetgyapot rendszer: természetes ásványi anyagának köszönhetően átereszti a párát.

2., Weber therm clima rendszer: clima eps hőszigetelő lapok lyukakkal átfúrt felülete egyenletes páraáteresztést biztosít.

Erre azért van szükség, mert a vályogfalat hagyni kell szellőzni, a nedvesség kifejezetten árt neki, ezért a fehér eps lapos vagy grafit reflex lapos hőszigetelés nem használható erre, mivel lezárja a falat, páratechnikai viselkedése nagyon kedvezőtlen.
A keletkező páralecsapódás sok esetben eredményezhet penészedést.
A kőzetgyapot és clima hőszigetelő lapok esetében fontos, hogy a hozzátartozó segédanyagokat használjuk, (ragasztó, vakolat) ezeknek is biztosítaniuk kell a kiszellőzést.

Ilyen vastag vályogfalnak általában jó a hőszigetelése (akár elég lehet szilikon vakolattal vagy nemes vakolattal átszínezni, előtte ásványgyapot ragasztóval át kell glettelni), ha mégis szükséges a szigetelés, akkor ásványgyapot lapból a 10 cm vastagságot, clima lapból pedig a 8 cm vastagságot ajánlanék (ennek 10%kal jobb a hőszigetelő képessége).

Ebben a cikkben olvashatsz részletesen a vályogház hőszigeteléséről. 

 

 
 
Szarvas László hozzászólása
2012-07-17 11:45:21

Vályogház homlokzati hőszigetelése érdekelne.50 cm-es falak néhány helyen téglával rakva. Miben gondolkozzak?

 

Kedves László,

a vályog részre mindenképp kőzetgyapot szigetelést javasolnék, ez az anyag természetesen felkerülhet a tégla építésű részekre is. Ha nagy felületet tesz ki a tégla rész, és kicsit szeretnék csökkenteni a költségeket, akkor oda polisztirol szigetelést is használhatnak, csak arra kell figyelni, ide is ugyanazt a kőzetgyapot ragasztót és vakolatot használják, hogy egységes legyen a szín, és a struktúra. 

Üdvözlettel: Tagscherer Mónika-hoszigetelo-rendszer.com

Szólj hozzá Te is!
af6204

Kérdésed van?
Hívj bizalommal!
Tel.: 06-33/509-985

icon_mail

Cím: 2518, Leányvár Bécsi út 7.

Akár ingyenes
házhozszállítással!
icon_doboz button_reszletek

Készítette: HDG Net - Webáruház készítés

Mire kell figyelni hőszigetelő rendszer választása-, felrakása során?

Vajon Ön is öntudatlanul elköveti ezeket a hibákat, amikor hőszigetelő rendszert választ?

Töltse le tanulmányunkat, és tudja meg:

Mire kell figyelni hőszigetelő rendszer választása, és felrakása során?

Ingyenes tanulmány kizárólag azoknak,
akik nem akarnak hibázni a hőszigetelő rendszer
kiválasztása és felrakása során.

Ez a tanulmány sorra veszi azokat a főbb hibákat, melyek figyelembe vételével sok tízezer forintos fölösleges kiadástól kíméljük meg magunkat.